V noci z piatka na sobotu sa nad Slovenskom na oblohe odohralo fascinujúce divadlo polárnej žiary. Je to astronomický úkaz, ktorý je zriedkavo pozorovateľný nad Slovenskom, nie to nad Šuranmi. Prinášam Vám sériu fotografií, tak ako som ich zachytil okolo jednej hodiny v noci. Na snímkach je krásne vidno pásovú štruktúru ružovofialovej polárnej žiary. Na niektorých snímkach je vidieť náznaky zelenomodrej polárnej žiary.
Čo je polárna žiara ? Polárna žiara alebo aj aurora borealis = polárna žiara na severnej pologuli alebo aurora australis = polárna žiara na južnej pologuli, je svetelný úkaz na oblohe.
Polárna žiara vzniká, keď elektricky nabité častice slnečného vetra, hlavne elektróny ale aj protóny, alfa - častice a niektoré ťažké ióny dopadajú na vrchnú vrstvu atmosféry. Náraz častice spôsobí u molekuly alebo atómu nabudenie zodpovedajúce zmenenej elektrónovej konfigurácii. Elektrón „vyskočí" na vyššiu energetickú hladinu. Po krátkom čase sa elektrón vráti na pôvodnú hladinu a je vylúčené svetlo a to známy fotón.
Fyzikálne vlastnosti polárnej žiary
Spektrum polárnej žiary je čiarové. Jej farba zodpovedá časticiam, ktoré ju vyžarujú.
- Červená farba je vysielaná atómami kyslíka z výšky nad 200 km.
- V nižších výškach vyžaruje kyslík intenzívnu zelenú farbu.
- Modrá farba zase pripadá na atómy dusíka vo výške 100 až 200 km.
- V najnižších vrstvách je žiarenie dusíka karmínové.
Ešte aj dnes v noci v sobotu môžeme na vlastné oči vidieť polárnu žiaru na
celom území Slovenska.
Slnko sa nachádza vo svojej veľmi aktívnej fáze a v týchto dňoch dochádza k viacerým slnečným erupciám, v dôsledku čoho hviezda chrlí výrony koronálnej hmoty (CME). Aktuálne naša hviezda vyvrhla veľké množstvo plazmy z obrovskej slnečnej škvrny AR3664 naším smerom, čo spôsobí v piatok, v sobotu a v nedeľu geomagnetickú búrku.
Predikcie odborníkov predpovedajú tri po sebe idúce geomagnetické búrky. Tá, ktorá nastane dnes v noci, bude dosahovať silu G1 až G2. Polárnu žiaru bude možné pozorovať dnes neskoro v noci a v skorých ranných hodinách pred úsvitom, ak bude panovať jasná obloha.
História a polárna žiara
V minulosti sa s pozorovaním polárnej žiary spájala predzvesť významných udalostí.
Foto - Polárna žiara nad Šuranmi.