Dňa 21.2.2024 si žiaci z I.B uctili spolu s Mestom Šurany a MsKS Šurany obete výbuchu, ktorý sa datuje ako Čierny deň novodobej histórie mesta Šurany.
Písal sa 21 február 1989 bolo asi krátko po dvanástej hodine, keď explodovalo tretie poschodie budovy obilného mlyna vo vtedajšom k.p. Cukrovar a mlyn v Šuranoch.
Príčiny výbuchu skúmala a vyšetrovala osobitná komisia, ale aj experti, prizvaní boli odborníci na výbušnosť z Výskumného ústavu uhelného z Radvaníc.
Pri hasení požiaru pracovali hasiči z okresov Nitra, Nové Zámky, Galanta, Komárno a Trnava. Hasiči museli ratovať aj obilné silo stojace vedľa horiaceho mlyna.
Pri požiari bolo sedem ľudí zranených, z nich traja boli hospitalizovaní v nemocnici. V budove mlyna našlo svoju smrť osem ľudí:
Peter Krajčovič z Kostolného Seku
Lýdia Melišková zo Šurian
Rozália Holková z Vlkasu
Mária Mojcherová zo Šurian
Ružena Lakatošová z Komjatíc
Rudolf Sládeček z Veľkého Kýru
Mária Mrváňová z Hulu
Emília Ottová zo Šurian
Ťažký pracovný úraz utrpel aj Ing. Igor Kozár z Bánova, ktorý pracoval ako asistent hlavného mlynára a v podniku pracoval 1 rok a 7 mesiacov. Ďalších 6 osôb utrpelo pracovné úrazy: Dana Radecká, Jozefa Jakubeková, Jaroslava Baťašová, Mária Lukáčová, Oľga Katanojová, Anna Koláriková.
Mimoriadnou odvahou a duchaprítomnosťou zachránil elektrikár Jozef Urban deväť žien z baliarne.
Európsky podnikateľ barón Alexander Hatvany - Deutsch prerazil so šurianskou múkou na európsky trh. Dal základ rozvoju šurianskeho mlynárstva v 20. storočí.
Cukrovarský mlyn ako súčasť cukrovaru bol založený v roku 1912. Vždy bol pod osobitným dohľadom vojsk a štátu. Tunajšie moderné silá skladovali obilie z celého štátu.
Až na východe Slovenska poznali bielo-červený obal vrecka s „najľepšou mukou na koľače“. Istý pražský obchodník v 20. rokoch minulého storočia vymyslel reklamný slogan Šuranská mouka předčí uherskou.
Štítok so sloganom sa nezachoval. V Šuranoch zhorel aj s kanceláriou.
zdroj: Internet, foto: R. Kozlíková
Fotoalbum Pietna spomienka na výbuch obilného mlyna v Šuranoch