• EKO GYMSU

• Spoločným úsilím k zelenej, konkurencieschopnej a inkluzívnej Európe“

Základné informácie o projekte:

Názov projektu: EKO GYMSU: Zvyšovanie povedomia o zmierňovaní a prispôsobovaní sa zmene klímy vo výchovno - vzdelávacom procese v škole

• Číslo projektu:  ACC03P28
        • Program: Zmierňovanie a prispôsobovanie sa zmene klímy (SK-Klíma)
        • Prijímateľ: Gymnázium, Bernolákova 37, Šurany
        • Partneri: Základná škola, Bernolákova 35, Šurany
        • Trvanie projektu: od 26.2.2021 – do 25.2.2023
        • Rozpočet projektu: 27 810 Eur, z toho výška projektového grantu 26 416 Eur

:

• Poďakovanie za podporu:

Projekt EKO GYMSU získal grant z Nórska v sume 26.416 €. Projekt bol spolufinancovaný v sume 1 394 € zo štátneho rozpočtu Slovenskej republiky.

Cieľom projektu je:

-  zakomponovanie  najnovších vedeckých poznatkov, osvedčených postupov do environmentálnej výchovy a vzdelávania žiakov,

- vybudovanie eko učebne, miniarboréta, inštalácia podpovrchovej zbernej nádoby, zavlažovacieho systému a umiestnenie kontajnerov na separovanie odpadu,

-  osveta širokej verejnosti za účelom prispieť k zmierňovaniu klimatických zmien a zároveň sa pripravyť na dôsledky zmeny klímy v každodennom živote.

Ak sa chcete dozvedieť viac o programoch a projektoch financovaných z Nórskych grantov na Slovensku, navštívte stránku www.norwaygrants.sk.

• Ďalšie informácie:  „Projekt sa realizuje v rámci programu SK-Klíma. Správcom programu je Ministerstvo životného prostredia SR. Implementácia programu je podporovaná z Finančného mechanizmu Európskeho hospodárskeho priestoru (FM EHP) a Nórskeho finančného mechanizmu (NFM) do výšky 85%. Štátny rozpočet SR sa na financovaní podieľa do výšky 15%.Viac informácií o programe nájdete na www.minzp.sk/eea/.“

Základné informácie o Nórskych grantoch

Nórske granty predstavujú príspevok Nórska k zelenej, konkurencieschopnej a inkluzívnej

Európe.

Nórsko prostredníctvom Nórskych grantov prispieva k znižovaniu ekonomických a spoločenských rozdielov a k posilňovaniu vzájomných vzťahov s prijímateľskými štátmi v strednej a východnej Európe a v Pobaltí.

Nórsko úzko spolupracuje s EÚ prostredníctvom Dohody o Európskom hospodárskom priestore (EHP). Spoločne s inými donormi poskytlo Nórsko postupne v rokoch 1994 až 2014 prostredníctvom grantových schém 3,3 miliardy eur.

Nórske granty sú financované výlučne Nórskom a sú dostupné v krajinách, ktoré sa pripojili k EÚ po roku 2003. Na obdobie 2014 – 2021 dosahujú Nórske granty 1,25 miliardy eur. Prioritami tohto obdobia sú:

#1 Inovácie, výskum, vzdelávanie a konkurencieschopnosť

#2 Sociálna inklúzia, zamestnanosť mladých a odstraňovanie chudoby

#3 Životné prostredie, energia, zmena klímy a nízko uhlíkové hospodárstvo

#4 Kultúra, občianska spoločnosť, dobré spravovanie a základné práva

#5 Spravodlivosť a vnútorné záležitosti

Všetky projekty sú vo výške 15% spolufinancované zo štátneho rozpočtu Slovenskej republiky.

Dokumenty:

Prirucka_pre_prijimatela_a_projektoveho_partnera_SK-Klima_2.1.pdf

Prirucka_pre_prijimatela_a_projektoveho_partnera_SK-Klima_2.2.pdf

Projektová zmluva_eko_gymsu.pdf

Partnerská_dohoda_ZŠ.pdf

Učebné osnovy a pracovné listy z predmetov ANJ, FYZ, ENV, ETV, CHE, BIO, GEO zamerané na Zvyšovanie povedomia o zmierňovaní a prispôsobovaní sa zmene klímy vo výchovno - vzdelávacom procese v škole

Aktivity projektu:

Poster GYMSU a poster partnerskej školy:

Otváracia online konferencia 22.apríl.2021

Obstaranie novej benzínovej kosačky (november 2021)

INTERAKTÍVNA ONLINE PREDNÁŠKA k projektu EKO-GYMSU

Dňa 23.2.2022 sa v rámci projektu EKO-GYMSU: Zvyšovanie povedomia o zmierňovaní a prispôsobovaní sa zmene klímy vo výchovno– vzdelávacom procese v škole uskutočnila online interaktívna prednáška s Mgr. Evou Sádovskou, ekonomickou analytičkou nadnárodnej investičnej spoločnosti WOOD and COMPANY na tému Separovanie odpadu.

Obstaranie záhradného náradia (február 2022)      Obstaranie 2ks zberných nádob na separovaný odpad (február 2022)

Výsadba zelene (apríl 2022)

Exkurzia Arborétum Mlyňany (október 2022)

Informačný leták (pdf) - Komunálny odpad v Meste Šurany (distribuovaný do domácností v mesiaci december 2022).

Druhá online konferencia konaná dňa 6.6.2023:

Výstavba Eko učebne, júl 2023

Inštalácia podpovrchovej nádoby 5m3 na zachytávanie dažďovej vody, september 2023

Odborná prednáška Arboréta Mlyňany na tému "Ako môže bežný teenager na Slovensku prispieť k ochrane biodiverzity?", október 2023

Záverečná konferencia projektu 14.11.2023

Video reportáž zo záverečnej konferencie:

Osoba zodpovedná za publicitu: Roman Štefánik, email: skola@gymsu.sk