Novinky

          • Potulky po Rumunsku

          • Žiaci nášho gymnázia sa v pondelok večer, 15.6.2026, vydali objavovať život a krásy Rumunska v Transylvánii.

            Na úsvite ich očarili sídla bohatých rumunských cigáňov, ktorí investovali svoje zarobené peniaze v zahraničí do honosných rodinných domov v Rumunsku. O 9.00 žiakov čakala obrovská soľná baňa Salina Turda, v ktorej soľ ťažili už Rimania. Mnohí využili netradičné člnkovanie sa na jazierku v bani. Pred samotným ubytovaním žiaci navštívili mestečko Shigishoara rodné mesto Vlada Tepeša, takzvaného Draculu.

            Nasledoval presun do mesta Brašov, druhého najväčšieho mesta Rumunska, kde sa žiaci ubytovali v tesnej blízkosti hlavného námestia a v miestnej reštaurácii ochutnali jedno z typických jedál rumunskej kuchyne, po ktorom si pochutili na dezerte. Večernú atmosféru si užili v uličkách spojených s námestím.

            V stredu ráno po raňajkách sa žiaci vybrali na predmestie mesta Sinaia, kde sa nachádza zámok Peleš, bývalé letné sídlo kráľovskej rodiny. Okrem zámku obdivovali nádheru rumunských hôr všade dookola. Po návrate do Brašova ich čakala prechádzka historickou časťou mesta Brašov, kde videli Čiernu katedrálu a renesančnú radnicu. Nasledovala jazda lanovkou nad mesto Brašov, odkiaľ mali celé mesto ako na dlani. Večer si opäť užili atmosféru centra mesta.

            Vo štvrtok sa presunuli na prehliadku hradu Bran – tajomnej rezidencie Draculu a miestnych remeselných trhov. V popoludňajších hodinách žiaci dorazili do mesta Sibiu, ktoré je zapísané v UNESCO. Ubytovali sa v nádhernom štvorhviezdičkovom hoteli a vybrali sa objavovať krivolaké uličky starého mesta, nádherné námestia a vychutnávali si čulý život mesta. V piatok po výdatných a vynikajúcich raňajkách na nich čakal hrad Hunedoara, najväčší v Rumunsku, a taktiež sídlo Mateja Korvína.

            Očarení krásami rumunskej Transylvánie, nasýtení chutnými jedlami, históriou, čistým a upraveným prostredím a milo prekvapení životným štýlom miestnych obyvateľov sa žiaci vrátili šťastlivo do Šurian vo večerných hodinách.

          • Úsmev ako dar

          • Naši žiaci sa v piatok obliekli do červených tričiek a ako dobrovoľníci zastupovali v uliciach významnú zbierku Deň úsmevu od organizácie Úsmev ako dar.

            Ďakujeme všetkým darcom za každý jeden príspevok.

          • Priateľské súperenie v nemeckom jazyku

          • Na pôde nášho gymnázia sa stretli dve skupiny nemčinárov, ktoré si chceli zmerať svoje sily. Navštívili nás ôsmaci zo Základnej školy, SNP 5, Šurany a proti nim sa postavili naši prváci. Namiesto očakávaného súboja „ZŠ vs. GymSu" museli tímy spojiť sily! Po úvodnej aktivite totiž vznikli parádne zmiešané družstvá.

            A čo všetko si nemecky hovoriace tímy vyskúšali?

            • Triedili slovíčka z tém jedlo a škola a potrápili sa s povestnými členmi der, die, das.
            • Vrhli sa do vôd online testov o Nemecku.
            • Prevetrali si sčítanie a odčítanie, samozrejme, v nemčine.
            • Na záver otestovali svoj postreh pri videu o Berlíne.

            Na férový a hladký priebeh celej súťaže dohliadali naše šikovné tretiačky – Tamarka, Karinka, Natália a Laura. Hoci víťaz mohol byť len jeden, naprázdno neodišiel nikto. Okrem kreatívne strávenej hodiny nemčiny si všetci odniesli milú spomienku.

            Ďakujeme „SNPčkarom“, že prijali naše pozvanie a kto vie... možno si to o rok zopakujeme!

          • Okresná súťaž v poskytovaní prvej pomoci

          • Naše gymnázium malo zastúpenie na Okresnej súťaži v poskytovaní prvej pomoci, ktorú pod záštitou Územného spolku SČK Nové Zámky hostilo Gymnázium v Nových Zámkoch. Do boja o najlepších laických záchranárov sme vyslali dve skvelé posádky stredoškolákov v kategórii DPP M.

            Červené družstvo (súťažné) vybojovalo fantastické 2. miesto, a to v zložení tímu: Nela Ďurovičová a Dominik Kafka z I.A, Paulína Sucháňová, Nina Gregorová a Natália Villemová z I.B.

            Biele družstvo (nesúťažné) predviedlo takisto famózny výkon a bodovo sa umiestnilo na skvelom 4. mieste. Zloženie tímu: Filip Čuvala z III.A, Liliana Bandová z I.B, Alžbeta Čviriková a Jakub Kočický z II.A, Róbert Sallai z I.A.

            Organizátori im na 6 náročných stanovištiach pripravili modelové situácie s viacerými zranenými naraz. Druh ani počet zranení dopredu nikto netušil. Naši záchranári boli prísne hodnotení za to, ako rýchlo dokázali vyhodnotiť celkovú situáciu, koordinovať tím, komunikovať a hlavne prednostne ošetriť tie najťažšie poranenia.

            Na tejto súťaži sa nič neodpustí, každý jeden člen družstva bol samostatne hodnotený za praktickú resuscitáciu. Celý tím musel navyše preukázať hlboké teoretické znalosti z resuscitácie, použitia automatického externého defibrilátora (AED) a zvládnuť testové otázky o histórii a hnutí Červeného kríža.

            Veľká vďaka patrí obom tímom za perfektnú reprezentáciu školy a za to, že vieme, že sa na vás môžeme kedykoľvek spoľahnúť. Zároveň ďakujeme p. profesorke S. Kostolnej za prípravu našich žiakov na súťaž.

          • Prednáška o historickej kuchyni

          • Naši prváci a druháci vymenili učebnice za fascinujúcu cestu časom! Absolvovali prednášku na tému História gastronómie, ktorou nás sprevádzal RNDr. Miroslav Eliáš.

            Tu je krátka ochutnávka toho, čo sme sa dozvedeli:

            - Nazreli sme do stredovekých hradných kuchýň a zistili, ako sa v nich pripravovali kráľovské hostiny. Žiaci si dokonca otestovali svoje čuchové bunky pri identifikácii korenín, ktoré sa používali kedysi a pretrvali dodnes.

            - Už vieme, že „soľ nad zlato“ nie je len rozprávková fráza a prečo sa o vzácnych veciach hovorí, že je ich „ako šafránu“.

            - Odhalili sme, kedy sa na stoloch objavila prvá vidlička a aké bizarné zvyky sprevádzali stolovanie hradných pánov.

            - Preniesli sme sa aj do mladších dejín a kriticky sme sa zamysleli nad tým, či sú bryndzové halušky skutočne naším pôvodným národným jedlom.

            Veľké poďakovanie patrí pánovi Eliášovi za pútavý výklad!

          • Prednášky SHMÚ

          • Dňa 15. júna 2026 sa žiaci tried II.A a III.A zúčastnili dvoch mimoriadne zaujímavých prednášok, ktoré pre nich pripravili odborníci zo Slovenského hydrometeorologického ústavu – RNDr. Ján Kaňák a jeho syn Mgr. Peter Kaňák.

            Prvá prednáška RNDr. Jána Kaňáka bola venovaná geostacionárnym meteorologickým družiciam Meteosat a ich významu pri monitorovaní Zeme. Žiaci sa dozvedeli o prechode z druhej na tretiu generáciu družíc, o možnostiach moderných satelitných meraní a o tom, ako tieto technológie pomáhajú sledovať počasie, klimatické zmeny a ďalšie dôležité parametre atmosféry. Prednášajúci predstavil aj prácu Slovenského hydrometeorologického ústavu a vysvetlil význam medzinárodnej spolupráce v oblasti meteorológie a klimatológie.

            Druhá prednáška, ktorú viedol Mgr. Peter Kaňák, niesla názov „Paleoklimatológia – metódy používané na rekonštrukciu podnebia pred miliónmi rokov“. Žiaci sa oboznámili s fascinujúcimi spôsobmi, akými vedci skúmajú dávnu klímu našej planéty. Prednáška priblížila využívanie fosílií, sedimentov, peľových zŕn, ľadových vrtov a ďalších prírodných záznamov, ktoré umožňujú rekonštruovať podmienky na Zemi v dávnej minulosti. Mimoriadne zaujímavé boli informácie o tom, ako sa podnebie menilo počas miliónov rokov a aké poznatky môžeme z minulosti využiť pri pochopení súčasných klimatických zmien.

            Obe prednášky boli spracované na vysokej odbornej úrovni, no zároveň boli podané zrozumiteľne a pútavo. Žiaci mali možnosť nahliadnuť do sveta vedeckého výskumu, moderných technológií a klimatológie, čo im umožnilo lepšie pochopiť procesy prebiehajúce v atmosfére aj v histórii našej planéty.

            Ďakujeme RNDr. Jánovi Kaňákovi a Mgr. Petrovi Kaňákovi za ich návštevu, ochotu podeliť sa o svoje bohaté vedomosti a skúsenosti a za podnetné stretnutie, ktoré obohatilo našich študentov o nové poznatky a inšpirácie. Veríme, že podobné stretnutia budú pokračovať aj v budúcnosti.

            RČ      Fotoalbum....

          • Gymsu na exkurzii v SUH Hurbanove

          • Dňa 10.6 . 2026 sa žiaci 1.A a 1.B triedy zúčastnili exkurzie v Slovenskej ústrednej hvezdárni v Hurbanove. 

            Navštívili sme starú budovu hvezdárne, kde sme sa dozvedeli viac o jej konštrukcii, používaných ďalekohľadoch a metódach pozorovania oblohy.

            V múzeu hvezdárne sme si pozreli film o jej histórii a v planetáriu sme sa ponorili do sveta astrofyziky.

            Záver patril pútavému filmu o vývoji vesmíru, ktorý nám priblížil jeho vznik a vývoj od počiatkov až po súčasnosť.

            Exkurzia bola pre všetkých veľmi zaujímavým a prínosným zážitkom. RC

            Fotoalbum...

          • Výlet za odmenu

          • Za celoročnú snahu, reprezentáciu školy a skvelé výsledky vo vedomostných i športových súťažiach čakala vybraných žiakov 1. – 3. ročníka zaslúžená odmena. Pani riaditeľka Ing. Alžbeta Danielová ich pozvala na exkluzívny výlet do hlavného mesta.

            Naša prvá zastávka viedla do Národnej rady SR. Žiaci mali jedinečnú možnosť:

            - zažiť atmosféru parlamentnej schôdze naživo,
            - stretnúť známe tváre z politického života,
            - sledovať disciplínu vojakov Čestnej stráže.

            Obrovské poďakovanie patrí PhDr. Lujze Kittlerovej, ktorá nás parlamentom sprevádzala. Jej neuveriteľne zanietený a vysoko odborný výklad nás všetkých doslova vtiahol do deja!

            Z parlamentu naše kroky viedli k ikonickému UFO. Hoci nám počasie ukázalo svoju sychravú tvár, našich gymnazistov len tak niečo nerozhádže! Napriek silnému vetru a dažďu sme to nevzdali a „vyštverali“ sa až na najvyšší bod vyhliadkovej veže. Výhľad stál za to!

            Keďže sa obloha rozhodla pre lejak, plánovanú prechádzku starým mestom sme operatívne vymenili za „suchú variantu“. V Eurovei sme si dopriali zaslúžený relax.

            V mene všetkých zúčastnených žiakov ďakujeme pani riaditeľke za tento darček. Viac ako 30 žiakov si domov odnieslo nové zážitky, vedomosti a spoločné momenty, na ktoré budú dlho spomínať!

          • Historická exkurzia v Prahe

          • V dňoch 26. a 28. mája žiaci III.B spoznávali krásy stovežatej Prahy a rozhodne ich nebolo málo. Počas troch dní navštívili Pražský hrad, Katedrálu svätého Víta, Karlov most, ale nahliadli aj do tajov vesmíru v Planetáriu a vychutnali si jedinečnú atmosféru Werichovej vily. Nezvyčajným zážitkom bolo bývanie v boteli na Vltave, kde po náročných dňoch naberali sily na ďalšie objavovanie mesta. Počasie bolo slnečné a príjemné, a hoci kilometre pribúdali a nohy ku koncu protestovali, všetky zážitky stáli za to.

          • MDD v meste

          • Aj keď sú mnohí naši žiaci z GymSu vekom stále deti, dnešný Medzinárodný deň detí strávili mimoriadne obetavo. Namiesto oddychu sa rozhodli spojiť sily s ďalšími dobrovoľníkmi a vytvorili nezabudnuteľný program pre mladších kamarátov zo základných škôl.

            Na mestských oslavách to vďaka nim žilo energiou, smiechom a skvelými zážitkami! Pre deti si pripravili pestrú paletu aktivít, kde si každý prišiel na svoje.

            Veľká vďaka patrí všetkým našim žiakom, ktorí obetovali svoj čas, ukázali obrovskú dávku zodpovednosti a vyčarovali stovky úsmevov na tvárach mladších detí.

          • Župná KALOKAGATIA – Mladý záchranár

          • Dňa 28. mája 2026 reprezentoval naše gymnázium zmiešaný tím na obvodnom kole súťaže Župná kalokagatia – Mladý záchranár v Nových Zámkoch!

            Našu školskú výpravu na obvodnom kole viedol pán profesor Mgr. Marián Štekláč a tím nastúpil v tomto zložení:
            Adam Jakubec, Martin Tökoly, Ema Smatanová, Lucia Rozsnoyóová, Karin Likerová, Jakub Jahnátek.

            Našich žiakov čakala náročná disciplína v podobe orientačného behu na trati dlhej takmer 3 kilometre. Počas neho si zmerali sily nielen vo fyzickej zdatnosti, ale aj v teoretických a praktických vedomostiach z oblasti civilnej ochrany, prvej pomoci či dopravy.

            Teoretické testy: preverili ich vedomosti z histórie, geografie, práva, cestnej dopravy či BOZP.
            Praktické stanovištia: žiaci strieľali zo vzduchovky, hádzali granátom na cieľ, poskytovali predlekársku prvú pomoc pri modelovej situácii, rúčkovali na lane a bojovali s úlohami z civilnej ochrany – vrátane zhotovenia improvizovanej ochrany tela a balenia evakuačnej batožiny.

            Ďakujeme za skvelú reprezentáciu školy!

          • Beseda so súčasnými slovenskými autorkami

          • Počas maturitého týždňa k nám zavítali dve fantastické slovenské spisovateľky: Natali Fox a Iveta Pernišová. Prišli našim žiakom porozprávať o svojej tvorbe v oblasti fantasy a sci-fi literatúry, ale aj o ich spoločnom počine - romantickom románe pre mladých s názvom Áčko za lásku. 

            Ďakujeme, že sa s nami podelili o svoje zážitky a skúsenosti a dúfame, že sa uvidíme na ďalšej besede.

          • Výstava Kyberpriestor s rešpektom

          • Súčasťou projektu Plagát a príbeh roka, do ktorej sa naši žiaci pravidelne zapájajú, je každoročne aj putovná výstava ocenených plagátov. Zavítala aj na chodby našej školy, kde si mohli študenti pozrieť to najlepšie, čo do súťaže prišlo.

            Tento rok bola téma prác Kyberpriestor s rešpektom a tešíme sa, že medzi najlepšími sa opäť objavili aj práce našich žiakov.

          • Týždeň dobrovoľníctva v ZSS Bardoňovo

          • Dobrovoľníci GYMSU  v ZSS Baracha Bardoňovo

            Týždeň dobrovoľníctva je národný projekt, ktorý združuje ľudí

            ochotných pomáhať a spájať ich s organizáciami, ktoré pomoc

            potrebujú. Naši žiaci GYMSU prežili takýto zmysluplný deň v  ZSS Baracha Bardoňovo a nadšene uskutočnili dobrú vec, okúsili dobrovoľníctvo a jeho význam pre spoločnosť. 

            ĎAKUJEME za Vašu ochotu Ninka Petrášová, Filip Mrváň, Patrik Jaššo, Damián Valakovič, Lukáš Tinák, Róbert Sallai, Dominik Kafka, Matúš Belán z I.A, že ste išli a spoločne s ostatnými spravili svet krajším miestom pre život. Fotoalbum Týždeň dobrovoľníctva v ZSS Bardoňovo.

        • 60. výročie ZŠ Mojzesovo - Černík
          • 60. výročie ZŠ Mojzesovo - Černík

          • Bolo nám cťou Gymnázium Šurany byť súčasťou dňa 15.5.2026 na slávnostnej akadémii pri príležitosti 60 rokov ZŠ Mojzesovo - Černík. Umeleckými vystúpeniami škola predviedla veľmi hodnotné svedectvo o svojej dôležitosti  Sme vďační, že mnohí súčasní i absolventi nášho gymnázia sú práve z tejto školy pokračovatelia vo vzdelávaní na našej škole. Spolupráca základná škola - gymnázium - vysoká škola patrí ku kľúčovým prvkom vo vzdelávaní  Tak ZŠ Mojzesovo - Černík všetko len to najlepšie 

          • 10. výročie úmrtia Veroniky Theresie Ráckovej

          • Dňa 17.5.2026 celebroval apoštolský nuncius Mons. Nicola Girasoli spolu s mnohými duchovnými otcami v kostole Sv. Michala archanjela v Bánove svätú omšu  z príležitosti 10. výročia tragického odchodu do večnosti  významnej rodáčky, lekárky, misionárky, absolventky Gymnázium Šurany, ctihodnej rehoľnej sestry MUDr. Veroniky Theresie Ráckovej, SSpS.  8.1.1958 – 20.5.2016.

            Dňa 16. mája 2016 po polnoci, keď sa sestra Veronika Theresia vracala domov po tom ako odviezla do nemocnice tehotnú pacientku, ktorá čakala dvojičky a jej stav si nutne vyžadoval cisársky rez, na jej auto zaútočili vojaci zo Sudánskej ľudovej oslobodeneckej armády. Vojaci ju vážne zranili. Táto armáda  mala ochraňovať civilistov počas noci. Sestra Terésia zraneniam 20.5.2016 podľahla. Svoj život tu na zemi stratila, aby tri životy zachránila. Ďakujeme sestra Veronika Theresia Ráckova za Vašu prácu, hrdinskosť, obetavosť vo Vašom živote, ktorú ste vo svetle viery a radosti z Božej lásky ukázali nám všetkým ♥️🙏👍

          • Modrý gombík na našej škole

          • V piatok 15. mája 2026 sa na našom gymnáziu uskutočnila charitatívna zbierka UNICEF – Modrý gombík. Výťažok z nej bude venovaný na pomoc hladujúcim a podvyživeným deťom vo svete, ktorých počet, žiaľ, v dôsledku kríz stále rastie.

            Veľká vďaka patrí každému jednému z vás za podporu, štedrosť a otvorenú náruč. Opäť sme ako GymSu dokázali, že osud iných nám nie je ľahostajný.

          • Ako sme písali pred Štúrom?

          • Kým sa chodby nášho gymnázia po druhý raz zaplnili deviatakmi, naši študenti sa preniesli o niekoľko storočí späť. Absolvovali sme prednášku RNDr. Miroslava Eliáša na tému „Predspisovná slovenčina“, ktorá nám ukázala, že náš rodný jazyk má oveľa hlbšie korene, než by sa mohlo zdať.

            Čo sme sa dozvedeli?

            Slovenčina pred Štúrom: Náš jazyk sa neobjavil zrazu. Používal sa nepretržite dlhé storočia predtým, než ho Štúr či Bernolák kodifikovali.

            Jazyk elít i ľudu: Slovenčinou písala šľachta (Žofia Bosniaková, Juraj Turzo), znela v spevníkoch a Slováci sa ňou domáhali svojich práv už v roku 1381 v listine Privilegium pro Slavis.

            Zážitok naživo: Mohli sme si zalistovať priamo v historickom 5. diele Bernolákovho slovníka Slowár Slowenskí, Česko-Laťinsko-Ňemecko-Uherskí.

            Prednáška nám ukázala, že slovenčina je živý a sebavedomý jazyk s fascinujúcou históriou.

          • Týždeň duševného zdravia na Gymsu

          • Pri príležitosti Týždňa duševného zdravia (4. – 8. mája), pod záštitou Ministerstva školstva, výskumu, vývoja a mládeže SR, sme sa na našom gymnáziu zapojili do rôznych aktivít, napríklad Deň spoločnej farby. Cieľ bol jasný: vyjadriť spolupatričnosť so svojou triedou a pomôcť vytvoriť v škole pozitívnu a bezpečnú atmosféru. Každá trieda si vybrala svoju farbu a ukázala, že aj jeden spoločný detail – či už tričko, mikina alebo šatka – dokáže urobiť veľkú zmenu v tom, ako sa spolu cítime.

            Pretože pravdou je, že: „Spoločne tvoríme komunitu, v ktorej sa cítime bezpečne. Patríme k sebe.“

            Rozhodli sme sa venovať aj téme, ktorá je pre nás prioritou. V spolupráci s naším školským podporným tímom sme pripravil pre prvákov špeciálne aktivity zamerané na svet emócií.
             
            Čo sme so žiakmi riešili? V rámci dvoch hlavných blokov – Emoji challenge a Keď sú emócie silné – sme sa pozreli hlbšie pod povrch bežných školských dní. Žiaci pracovali s pracovnými hárkami, ktoré ich „prinútili“ na chvíľu sa zastaviť a premýšľať: „Ako reagujem v strese? Môžem to urobiť inak? Čo presne teraz cítim?“

            Vzniknuté dialógy boli mimoriadne inšpiratívne nielen pre nás pedagógov, ale veríme, že pomohli najmä žiakom navzájom. Je dôležité vedieť, že v tom nikto nie je sám.

            Okrem toho sme s prvákmi a druhákmi nazreli na mnohé ďalšie témy:

            Strom môjho ja
            Naši študenti si „vypestovali“ vlastné stromy identity. Nešlo len o kreslenie – hľadali sme, čo sú naše korene (ľudia a hodnoty, ktoré nám dávajú silu), čo tvorí náš kmeň (naše silné stránky), a kam siahajú naše konáre (sny a ciele). Uvedomili sme si, že ovocím nášho snaženia sú úspechy, na ktoré môžeme byť právom hrdí.

            Umenie empatickej komunikácie
            Diskutovali sme o tom, že základom dobrých vzťahov nie je len hovoriť, ale najmä počúvať. Učili sme sa, ako reagovať s rešpektom a pochopením, aby sme v našej škole budovali bezpečné a priateľské prostredie, kde sa nikto necíti odmietnutý.

            Ja o päť rokov
            Pozreli sme sa aj do budúcnosti. Riešili sme, akými ľuďmi chceme byť. Aké hodnoty si chceme zachovať v tomto rýchlom digitálnom svete plnom algoritmov a trendov. Stabilita našej identity je totiž to, čo nás podrží, keď sa všetko okolo mení.

            Milí žiaci, sme hrdí, ako otvorene a úprimne ste k týmto témam pristúpili. Pamätajte, že dvere nášho podporného tímu sú pre vás otvorené aj po zvyšok roka.

            Spolu tvoríme školu, kde na každom záleží.

    • Prihlásenie