Žiaci nášho gymnázia sa v pondelok večer, 15.6.2026, vydali objavovať život a krásy Rumunska v Transylvánii.
Na úsvite ich očarili sídla bohatých rumunských cigáňov, ktorí investovali svoje zarobené peniaze v zahraničí do honosných rodinných domov v Rumunsku. O 9.00 žiakov čakala obrovská soľná baňa Salina Turda, v ktorej soľ ťažili už Rimania. Mnohí využili netradičné člnkovanie sa na jazierku v bani. Pred samotným ubytovaním žiaci navštívili mestečko Shigishoara rodné mesto Vlada Tepeša, takzvaného Draculu.
Nasledoval presun do mesta Brašov, druhého najväčšieho mesta Rumunska, kde sa žiaci ubytovali v tesnej blízkosti hlavného námestia a v miestnej reštaurácii ochutnali jedno z typických jedál rumunskej kuchyne, po ktorom si pochutili na dezerte. Večernú atmosféru si užili v uličkách spojených s námestím.
V stredu ráno po raňajkách sa žiaci vybrali na predmestie mesta Sinaia, kde sa nachádza zámok Peleš, bývalé letné sídlo kráľovskej rodiny. Okrem zámku obdivovali nádheru rumunských hôr všade dookola. Po návrate do Brašova ich čakala prechádzka historickou časťou mesta Brašov, kde videli Čiernu katedrálu a renesančnú radnicu. Nasledovala jazda lanovkou nad mesto Brašov, odkiaľ mali celé mesto ako na dlani. Večer si opäť užili atmosféru centra mesta.
Vo štvrtok sa presunuli na prehliadku hradu Bran – tajomnej rezidencie Draculu a miestnych remeselných trhov. V popoludňajších hodinách žiaci dorazili do mesta Sibiu, ktoré je zapísané v UNESCO. Ubytovali sa v nádhernom štvorhviezdičkovom hoteli a vybrali sa objavovať krivolaké uličky starého mesta, nádherné námestia a vychutnávali si čulý život mesta. V piatok po výdatných a vynikajúcich raňajkách na nich čakal hrad Hunedoara, najväčší v Rumunsku, a taktiež sídlo Mateja Korvína.
Očarení krásami rumunskej Transylvánie, nasýtení chutnými jedlami, históriou, čistým a upraveným prostredím a milo prekvapení životným štýlom miestnych obyvateľov sa žiaci vrátili šťastlivo do Šurian vo večerných hodinách.