• Oznam

          • Stali sme sa pilotnou školou projektu PlanetLover

            Kto je PlanetLover?

            Projekt PlanetLover je eko-iniciatívou, ktorého cieľom je zmeniť správanie mladých ľudí a to veľmi aktívnym spôsobom - uplatňovaním 5 jednoduchých praktických krokov, ktoré môže každý z nás zaviesť do svojho denného života. Viac...

          • Spomienky absolventky

          • Simona Demová: Ženy prinášajú do IT nový uhol pohľadu.

             

            Prezraď nám niečo o sebe!

            Pochádzam z malej dedinky na južnom Slovensku. Študujem aplikovanú matematiku na FMFI UK v Bratislave a momentálne začínam pracovať v IT firme Minit. Z technickejšej pozície v Accenture, kde som využívala najmä programy Tableau (dátová vizualizácia) a Alteryx (spracovanie dát), “presedlávam”na konzultantskú pozíciu. Firma Minit (nie, nie sú to tie chutné koláčiky :D) poskytuje svojím zákazníkom rovnomenný softvér Minit, ktorého cieľom je analýza, automatizácia a celkové zefektívnenie komplexných procesov vo firme. 

            Porozprávaj nám, čo ťa priviedlo k IT?

            Už na základnej škole ma veľmi bavila matematika, bolo tomu tak aj na gymnáziu, a preto som sa rozhodla v štúdiu matematiky pokračovať na Matfyze. Bolo teda jasné, že ma to bude skôr ťahať do technického sveta než do humanitného. Úprimne som nevedela, čo s tou matematikou chcem v reálnom živote robiť, a tak som sa rozhodla začať popri VŠ brigádovať a nájsť tú pravú pozíciu pre mňa. Osudnou mi bola práca v malej IT firme – ambitas, ktorá sa venuje predovšetkým vývoju mobilných aplikácií. Neskutočne ma fascinovalo, ako sa dá splniť každá požiadavka klienta. Čo klient chcel, to programátor naprogramoval. V tom je čaro IT – zjednodušiť ľuďom život.

            Ktoré momenty v živote boli pre teba rozhodujúce? 

            Túto otázku by som vedela rozpísať minimálne na tri strany. Pozícií som vyskúšala oveľa viac ako moji rovesníci a na koľkých pohovoroch som bola radšej ani nechcem rátať. Každá skúsenosť mi však niečo dala a som vďačná za všetko, čo som pri nej získala. Robila som analytičku v spoločnosti Bencont Investment, kde som mala úžasný mužský kolektív. Kolegovia, ale aj šéfovia ma toho veľa naučili a boli ochotní zodpovedať každú moju konfrontačnú otázku.

            Ako marketingová accounťáčka som si vycibrila komunikáciu s klientom a uznala, že marketing je v dnešnej dobe veľmi dôležitý. Rada sa zhováram s inšpiratívnymi ľuďmi, ktorých som spoznala práve kvôli tomu, že som sa neustále “hľadala”, spomeniem napríklad pánov Michala Kormana z Touch4It, Igora Stana z IT Crowdu a samozrejme Slava Bača z portálu robime.it. Aj stretnutia s nimi mi poskytli širší pohľad na svet IT a kde všade sa v ňom ženy vedia uplatniť.

            Ktoré osobnosti ťa inšpirovali a sú tvojimi vzormi?

            Mojím vzorom sú samozrejme moji rodičia a starí rodičia. Čím som staršia, tým viac si uvedomujem, koľko toho pre mňa robia. Viem, že mám ich podporu a môžem sa na nich kedykoľvek obrátiť. Osobnosti, ktoré ma formovali boli jednoznačne aj pedagógovia na gymnáziu v Šuranoch, kde som študovala 8 rokov. Je to presne to obdobie, kedy mladý človek potrebuje usmernenie, potrebuje vedieť čo sú pravé hodnoty. Nedá mi nespomenúť pani profesorku Štefánikovú, ktorá ma učila matematiku, sprevádzala ma na všetkých matematických súťažiach a odporučila, aby som išla študovať na Matfyz. 

            Osobnosť je pre mňa človek, ktorý všetko čo robí, robí s láskou, s entuziazmom a radosťou. Ak pri tom nezištne pomáha druhým – to je osobnosť.

            Aké máš plány do budúcnosti?

            Škola je pre mňa prvoradá, takže mojím plánom je najprv dokončiť vysokú školu. Samozrejme popritom myslím aj na kariéru, kde považujem za úspech robiť prácu, ktorá ma baví a robiť ju so šikovnými a dobrými ľuďmi. Ostatné príde časom. Rada by som mala možnosť z práce troška pocestovať a pracovať aj pre zahraničných klientov. 

            Zmenila by si rozhodnutie pracovať v IT? 

            Určite nie. Na IT sa mi páči, že neustále napreduje a stále prichádza s novými vymoženosťami.

            Čo pre teba znamená IT?

            IT zohráva významnú úlohu v živote nás všetkých. Život bez internetu si ani nevieme predstaviť. Avšak nemám na mysli iba surfovanie na nete a zdieľanie informácií. Mám na mysli technologicky vyspelé zdravotníctvo či digitalizovanú verejnú správu a moderné školstvo. To všetko sú oblasti, kde by IT nemalo chýbať.

            Ako sa vzdelávaš? 

            Škola a práca sú momentálne moje najväčšie zdroje vzdelávania sa. Rada čítam blogy a články úspešných firiem či ľudí v biznise. Tu odporúčam sociálnu sieť LinkedIn, kde sa to zaujímavými článkami len tak hemží. Na internete je naozaj veľa platených či neplatených online kurzov, treba si len vybrať, čo vás zaujíma. Určite odporúčam si najskôr niečo naštudovať, spraviť si obraz a šup do nejakej zaujímavej práce, kde sa budete každý deň učiť niečo nové. Rovnako je to aj s IT, netreba sa báť, za pokus nič nedáte.

            Prezraď nám svoje úspechy, na čo si hrdá? 

            Nie je úspech ako úspech. Nemám za sebou ešte takú dlhú profesijnú cestu, aby som dosiahla nejaký veľký pracovný úspech. Za úspech momentálne považujem to, že viem skĺbiť školu, prácu, koníčky, čas s rodinou a s priateľmi. Time management je v dnešnej uponáhľanej dobe veľkou výhodou.

            Ako vnímaš slovenskú IT scénu?

            Slovenskú IT scénu vnímam celkom pozitívne. Veľmi sa páči činnosť občianskeho združenia Slovensko.Digital, ktoré sa snaží o digitalizáciu Slovenska. Určite je viac takýchto združení, v ktorých pracujú ľudia zapálení myšlienkou spraviť zo Slovenska modernú krajinu. Tu zohráva IT veľkú úlohu.

            Máš zaujímavú príhodu z IT? 

            Pamätám si ako som štýlovala svoju prvú webstránku v HTML a CSS a po hodinách beznádeje, kedy som si nevedela nájsť chybu som si prizvala na pomoc môjho priateľa programátora. Povedal mi, nech sa pozriem na dve triedy (časť kódu) pod sebou a nech nájdem rozdiel. Povedala som, že riadky sú inej farby. Validátor kódu totiž chybu farebne odlíši. To, že mi tam chýbala bodka som si však nevšimla 😀

            Chcela by si, aby sa aj tvoje deti venovali IT?

            Nad deťmi ešte nepremýšľam, ale mám dvoch mladších súrodencov, ktorým štúdium techniky odporúčam. V prvom rade však treba, aby ich to bavilo. Bez toho to ide ťažko.

            V čom je ženský kód iný?

            Tu by som nejako nerozlišovala rozdiel medzi ženami a mužmi. Závisí od skúseností. Skúsenejší programátor alebo programátorka majú systém, hľadajú čo najefektívnejší spôsob ako danú vec naprogramovať. Rozdiel môže byť skôr v pohľade na daný problém. Určite je prínosné mať v tíme ženy, ktoré prinášajú do IT nový uhol pohľadu.

            Aké je podľa teba postavenie žien v IT na Slovensku?

            Z môjho pohľadu vnímam postavenie žien v IT na Slovensku priaznivo. Rôzne podujatia ako Frida talks Tech, kurzy ako Mini Tech MBA for Women či organizácie ako Aj Ty v IT sú v súčasnosti veľmi populárne. To znamená, že je tu komunita, ktorá podporuje ženy v IT a na druhej strane sú tu ženy, ktorých IT zaujíma. Osobne som sa nestretla s reakciou, kedy by ma niekto zaškatuľkovával v akejkoľvek sfére kvôli tomu, že som žena. Myslím si však, že jediný spôsob ako tento mýtus prekonať je vzdelávať sa! Dokázať nielen mužom, či ostatným ženám, ale najmä sebe samej, že všetko je možné, keď sa chce.

            Ako vidíš ženy v IT v budúcnosti?

            Myslím si, že áno, bude viac žien v IT. IT hlási nedostatok pracovnej sily a vyhliadky do budúcna tiež nie sú ružové. Je málo ľudí v IT, treba preto robiť osvetu takýmto odborom a snažiť sa pomôcť každému, kto má záujem vstúpiť do sveta IT.

            Prečo je IT stále doménou mužov?

            Môj osobný názor je taký, že muži sú od prírody viac analytickejší a racionálnejší, česť výnimkám. Takže im ten svet jednotiek a núl je bližší. Ženy na druhej strane sú viac emotívnejšie, záleží im na citoch, vzťahoch, sú empatickejšie. Navzájom sa však úžasne dopĺňajú a vytvárajú jednotný celok. A tak by to malo byť aj v IT tíme.

            Ako na teba reagovalo okolie, keď si začala pracovať v IT?

            Musím povedať, že som sa stretla iba s pozitívnymi reakciami. Pekné, múdre a skromné dievča vždy zaujme 🙂

            Mali by sme viac viesť mladé dievčatá k IT? 

            Určite áno, ale netreba zabúdať ani na chlapcov. Celkovo by sa mala nielen na stredných, ale aj základných školách zvýšiť úroveň učenia informatiky. Pre menších hravou formou, starším by mohol prísť prednášať niekto z praxe. Študenti by mohli pracovať na malých projektoch, kde by riešili reálny problém z praxe. Nápadov je naozaj veľa.

            Si aktívna v práci, alebo v organizáciách vo veci žien v IT?

            Zatiaľ nie, ale viem si predstaviť ako robím mentorku mladým babám, ktorých zaujíma svet IT. Najprv však musím niečo zažiť, odmakať si a nabrať skúsenosti, ktoré potom rada odovzdám ďalej. Moja súčasná aktivita pozostáva z písania blogu tu na robime.it. Snažím sa jednoducho a pútavo písať o dátovej analýze a o všetkom čo s tým súvisí. Možno to niekomu poslúži ako odrazový mostík.

            Ďakujeme za rozhovor.

        • Návšteva DSS
          • Návšteva DSS

          • JAR v DSS JESIENKA M SČK

            Dňa 12. apríla 2019 sme sa ako dobrovoľníci zo Skupiny M SČK pri Gymnáziu v Šuranoch rozhodli spríjemniť veľkonočné sviatky seniorom v DSS Jesienka v Šuranoch.  Tak ako každý rok aj tento sme si pre nich pripravili kultúrny zaujímavý a tvorivý program.

            Úvodným číslom programu bola hra na husle a spev Natálie Kováčovej (III.C) a Anežky Pražákovej (II.B), následne sa predstavila Naďa Sádovská (I.B) s hrou na saxofóne, ktorá potešila svojou prítomnosťou aj svoju vlastnú babičku. Posledným bodom programu bol prednes autorsky originálnej básne v podaní a tvorbe Jakuba Šulku (III.A). Seniori neskrývali radosť pri výrobe veľkonočných dekorácií, popri ktorej sme sa stihli porozprávať zaspomínať či zaspievať.  Úsmevy, dojatie a pozitívna nálada nás sprevádzali po celý čas našej návštevy a dlho aj po nej. Domov sme odchádzali s rešpektom plní radosti, pokory, spomienok i dojatia na ktoré tak ľahko nezabudneme a budeme veľmi radi, keď sa s našimi seniormi stretneme znova.

            Bianka Tóthová, I.A Fotogaléria DSS.

        • Nebuďme ľahostajní k dodržiavaniu ľudských práv
          • Nebuďme ľahostajní k dodržiavaniu ľudských práv

          •  Celoštátne kolo OĽP

            Študent Kristián Kajanovič z I.B triedy  v dňoch 10. až 12. 04. 2019 reprezentoval našu školu v celoštátnom kole Olympiády ľudských práv, ktorá sa konala v Inštitúte vzdelávania Ministerstva spravodlivosti SR v Omšení neďaleko Trenčianskych Teplíc. Tohtoročný XXI. ročník bol venovaný 30. výročiu Nežnej revolúcie, ale i pamiatke nedávno zosnulého prof. PhDr. Miroslava Kusého, CSc., ktorý stál pri zrode tejto súťaže.  Podujatie podporili MS SR, MŠVVaŠ SR a ďalšie významné slovenské i medzinárodné inštitúcie. V štyroch skupinách súťažilo 61 študentov z 8 krajov Slovenska, ktorí museli riešiť náročné modelové situácie zamerané na  rôzne oblasti ľudsko-právnej problematiky a následne obhajovať eseje, ktoré si vybrali. Finálová „12“ napokon riešila zadania týkajúce sa aktuálnej situácie  dodržiavania ľudských práv vo svete a ich porušovania. Predsedníčkou finálovej poroty bola  prof. JUDr. Mária Patakyová, PhD., verejná ochrankyňa  práv. Ďalšími významnými hosťami podujatia  boli  Doc. PhDr. M. Bútora, bývalý veľvyslanec Slovenska v USA, Ladislav Snopko, bývalý minister kultúry,  prof. PhDr. Soňa Szomolányi, CSc., ale i JUDr. S. Gaňa, PhD. z Kancelárie prezidenta republiky SR. I keď sa Kristián neumiestnil medzi dvanástimi finalistami, preukázal veľmi dobré vedomosti v danej problematike, získal  cenné skúsenosti a veríme, že ich zúročí v ďalších ročníkoch tejto prestížnej súťaže. (eh) Fotogaléria ...

          • RK Mladý Európan 2019

          • Traja naši tretiaci – Daniel Kuchar, Adam Ruman z III.A  a Samuel Hagan z III.B sa zapojili do súťaže Mladý Európan 2019, ktorej regionálne kolo sa konalo 10. apríla 2019. Organizátorom súťaže bolo informačné centrum Europe Direct v Komárne a 13 stredných škôl si zmeralo sily vo vedomostiach  o krajinách Európskej únie. Prioritami pre tento  rok sú: voľby do Európskeho parlamentu, 15. výročie vstupu SR do EÚ, 10. výročie prijatia spoločnej meny euro a Investičný plán pre Európu. Naši súťažiaci úspešne zdolali vedomostný test, jazykovú krížovku a prebojovali sa do tretieho kola, v ktorom sa stretli 3 družstvá s najvyšším počtom bodov. Daniel, Adam a Samo s prehľadom vyhrali a postupujú do celoštátneho kola, ktoré sa uskutoční v metropole východného Slovenska – v Košiciach, v júni 2019. Chlapcom srdečne blahoželáme a držíme palce v CK Mladý Európan 2019. (eh)

        • Biblická olympiáda
          • Biblická olympiáda

          • Dňa 10.4.2019 reprezentovalo našu školu družstvo v zložení Hanka Vanková - II.B, Tadeáš Šimunek -IV.A a Veronika Čekovská - II.B  na Diecéznom kole biblickej olympiády v kňazskom seminári v Nitre. Náročná príprava, ale i osobnostný vklad do samotného súťaženia v krajskom kole boli zhodnotené odbornou porotou krásnym 2. miestom. Umiestneným žiakom na medailovom poste srdečne blahoželáme a ďakujeme za úspešnú reprezentáciu našej školy. Ing. Mgr. Alžbeta Danielová.

          • KK BIO

          • Dňa 27.3.2019 sa žiaci T. Žoldoš a K. Chaban - II.A zúčastnili krajského kola Biologickej olympiády v Nitre, kde sa stali obaja úspešnými riešiteľmi. Srdečne blahoželáme.

        • Krajské kolo SOČ
          • Krajské kolo SOČ

          • Tretiaci si zmerali sily v krajskom kole stredoškolskej odbornej činnosti

            V stredu 27. marca 2019 sa uskutočnil 41. ročník krajského kola stredoškolskej odbornej činnosti, kde naše gymnázium už tradične reprezentovali žiaci tretieho ročníka. Krajského kola sa zúčastnilo  11 z nich: Klaudia Szárazová, Lucia Mikulcová, Adam Ruman, Mikuláš Muk, Simona Fíšanová, Jakub Šulka, Terézia Grófová, Kristína Löblová, Diana Löblová, Dominika Trubinská, Viktória Sepešiová. Tohtoročná konkurencia na KK SOČ bola silná, no naši žiaci sa nevzdávali a  napokon sa Jakubovi Šulkovi so svojou prácou „Život bez tváre“ podarilo získať  krásne 3. miesto  a Klaudii SzárazovejLucii Mikulcovej s prácou „Kečup s medom - náš slovenský“ 4. miesto.  Stredoškolská odborná činnosť je pre každého veľkou životnou skúsenosťou. Na súťaž sa žiaci pripravovali skutočne zodpovedne, a preto môžeme povedať, že víťazmi sú všetci, ktorí sa krajského kola zúčastnili. Srdečne Vám blahoželáme a prajeme, aby ste sa aj do ďalších projektov púšťali s takou chuťou ako do stredoškolskej  odbornej činnosti! Mgr. K. Hoppanová

          • Girl´s Day 2019

          • Záleží aj Vám na technologicky rovnej spoločnosti? Budujte ju spolu s nami a s Aj Ty v IT 😊.

            Záleží nám na tom, aby sme prinášali IT vzdelanie dievčatám každého veku, preto organizujeme Girl's Day, ktoré sa bude konať 25.4.2019 a na ktoré by sme radi pozvali práve Vaše študentky. 

            Už šiesty rok po sebe prepájame IT firmy, organizácie a vysoké školy, ktoré motivujú mladé stredoškoláčky k štúdiu informatiky. Vďaka tomu majú dievčatá z celého Slovenska možnosť počas jedného dňa nahliadnuť do ich pracovného sveta. Počas Girl's Day samotné firmy, organizácie a školy pripravujú pre dievčatá zaujímavý program. Tento rok si dievčatá budú môcť vyskúšať napríklad 3D laboratórium, UX štúdio, naprogramujú si inteligentný kvetináč alebo zistia, ako sa vytvárajú web stránky. 

            Povedzte prosím dievčatám o Girl´s Day a podporte ich účasť. Už teraz si môžu na webovej stránke www.girlsday.sk vyberať, ktorý program navštívia a od 1.4.2019 od 16:00hod. sa môžu prihlasovať.

            Girl‘s Day 2019 sa uskutoční aj vďaka podpore Americkej ambasády na Slovensku. Záštitu nad Girl‘s Day 2019 prevzal prezident SR pán Andrej Kiska a Slovenské zastúpenie UNESCO. 

            Ak Vás zaujíma, čo všetko pre študentky robíme, kliknite na náš web alebo facebook.

            Ďakujeme!

        • Krajské kolo Dejepisnej súťaže študentov gymnázií ČR a SR
          • Krajské kolo Dejepisnej súťaže študentov gymnázií ČR a SR

          • V stredu 27. marca 2019 256 gymnázií z celej ČR a SR súťažilo v  krajských kolách Dejepisnej súťaže študentov gymnázií z oboch republík. Šurianske gymnázium bolo organizátorom tejto akcie za Nitriansky samosprávny kraj. Na pôde našej školy sme privítali 10 súťažných tímov, ktoré si zmerali sily v náročnom vedomostnom teste pozostávajúcom z otázok týkajúcich sa histórie Československa v rokoch 1978 – 1992. Toto obdobie našich spoločných dejín bolo plné prevratných udalostí, ktoré vyústili do tzv. Nežnej revolúcie v roku 1989 a ktorá  sa stala historickým medzníkom vo vývoji Československa ako aj vo vývoji samostatného Česka a Slovenska. Jednotlivé tímy preukázali veľmi dobré vedomosti z tejto problematiky, ale postúpiť do medzištátneho kola v Chebe mohli len dve gymnáziá. Podarilo sa to Gymnáziu J. Kráľa zo Zlatých Moraviec a Gymnáziu Andreja Vrábla z Levíc. Náš tím v zložení Kristína Löblová, III.C, Monika Pálová, II.A a Vivien Tóthová, II.B sa umiestnil na 4. mieste. Dievčatám patrí poďakovanie za vzornú reprezentáciu školy, pretože si dokázali pri svojich školských povinnostiach nájsť čas i na prípravu k tejto súťaži. Pokým v priestoroch školy sa súťažilo v športovej hale prebiehal florbalový turnaj jednotlivých tried, ktorý zorganizovali vyučujúci TEV. Súťažné zápolenie bolo veľmi napínavé a sladkú odmenu nakoniec získali študenti III.A triedy. Všetkým tímom či už vo vedomostnej alebo v športovej súťaži srdečne blahoželáme. (eh) Fotogaléria

        • Svetový deň hemofílie
          • Svetový deň hemofílie

          • V dňoch 21. a 22.3.2019 sa pri príležitosti Svetového dňa hemofílie konal pätnásty ročník zbierky pre hemofilikov prebiehajúcej v sieti TESCO na Slovensku. Študenti našej školy sa do tejto zbierky veľmi ochotne zapojili a pomohli vyzbieraťnádhernú sumu 294,30€. Výťažok zbierky bude použitý na rehabilitačné pobyty pre hemofilikov- deti i dospelých, spojené s ich vzdelávaním, ktoré je dôležitou súčasťou zmierňovania fyzických následkov tohto ochorenia. Chceme sa poďakovať tak ako študentom, ktorí sa zapojili do tejto zbierky aj ľuďom, ktorí prispeli na dobrú vec.

            Autor článku: L. Mikulcová

            Svetový deň hemofílie - fotogaléria.

        • Náboj
          • Náboj

          • Dňa 22. 3. 2019 sa v Bratislave konala medzinárodná matematická súťaž Náboj pod záštitou FMFI UK Bratislava. Súťaž prebiehala zároveň v ďalších štrnástich mestách Slovenska, Čiech, Poľska, Maďarska, Rakúska, Nemecka, Škótska a Rumunska. Tím reprezentujúci školu v kategórii Junior súťažil v zložení J. Babínová I.A, K. Chaban II.A, T. Žoldoš II.A, T. Červenka II.A, T. Záhorák II.A a tím Seniorov v zložení žiakov z III.A triedy- T. Husár, D. Kuchar, L. Mikulcová, D. Záležák a M. Šafařík. Cieľom bolo počas dvoch hodín vyriešiť čo najviac matematických úloh, ktorých náročnosť postupne narastala. Dôležité boli nielen schopnosti jednotlivcov, ale aj efektívna tímová spolupráca. Obom tímom ďakujeme za vzornú reprezentáciu našej školy.

            Autor článku: L.Mikulcová

            Náboj - fotogeléria.

          • Meteostanica GYMSU

          • Od 28.3.2019 je na budove školy nainštalovaná meteostanica pre potreby výučby prírodovedných predmetov a štatistické zisťovania. Meteostanica je dodaná z projektu IT akadémie, do ktorej je naša škola zapojená od roku 2017. 

        • Čo vieš o hviezdach
          • Čo vieš o hviezdach

          • Dňa 21.03.2019 sa uskutočnilo v Slovenskej ústrednej hvezdárni v Hurbanove okresné kolo astronomickej súťaže „  Čo vieš o hviezdach“.

            Našu školu reprezentovali žiaci Laura Zajíčková z II. C triedy  a Tomáš Záhorák z II. A triedy.

            Tomáš sa umiestnil na 2. mieste a Laura na 3. mieste v III. kategórii  stredných škôl a gymnázií.

            Obaja postupujú do krajského kola v Nitre.

            Pk prírodovedných predmetov, RČ

            Čo vieš o hviezdach -fotogaléria.

        • Matematický klokan 2019
          • Matematický klokan 2019

          • Dňa 21. 3. 2019 sa na našej škole konala medzinárodná súťaž MATEMATICKÝ KLOKAN, do ktorej sa zapojilo 19 žiakov z I.A, I.B, II.A, II.C, III.A a III.C  triedy. Prváci a druháci súťažili v kategórii Kadet, tretiaci v kategórii Junior. Súťažiaci riešili 60-minútový test, v ktorom bolo 24 zaujímavých a rôznorodých matematických úloh vyžadujúcich logické myslenie a rýchle počítanie. Výsledky súťaže zverejní usporiadateľ 10. 4. 2019. Všetkým súťažiacim ďakujeme za účasť a prajeme veľa úspechov.

            Fotogaléria Matematický klokan 2019. 

          • Gutenbergova knižnica a medicína

          • Apponyiovská knižnica v Oponiciach v rámci 5. ročníka Gutenbergovej knižnice predstavila v mesiaci marec vývoj medicíny v jednotlivých historických obdobiach. Slovenská národná knižnica pri tejto príležitosti sprístupnila zo svojich fondov vzácne tlače s lekárskou tematikou z 15. až 20. storočia. Knižnica približuje jednotlivé tlače nielen výstavou diel,ale aj divadelným predstavením. Podujatím návštevníkov prevedie Vševlad Jozef Gajdoš, františkánsky mních, ktorý v polovici 20. storočia spracoval najvzácnejšie knižné zbierky Apponyiovskej a Zayovskej knižnice. Expozícia sa začína pri dielach starovekých učencov – otca medicíny Hippokrata a Claudia Galena, jedného z najväčších lekárov celého prvého tisícročia. Jeho poznatky o medicíne boli základom lekárskej vedy až do začiatku novoveku. Jedným z rebelov medicíny bol aj Andreas Vesalius. Vďaka jeho práci sa zmenil pohľad na ľudské telo. Prvou verejnou pitvou v českých krajoch sa do lekárskeho sveta zapísal aj Ján Jesenius. Súčasťou výstavy sú fotografie nemocnice, ktorú v roku 1885 v Oponiciach nechala vybudovať grófka Margaréta Apponyiová. Práve do Apponyiovskej knižnice viedli kroky žiakov 2. ročníka. Každý z nás si tu našiel kúsok pre seba. Domov sme sa vrátili obohatení o nové, zaujímavé zážitky a poznatky. Mgr. K. Hoppanová 

        • Navštívili sme Burzu cenných papierov a Úrad vlády SR
          • Navštívili sme Burzu cenných papierov a Úrad vlády SR

          • K rozvíjaniu poznatkov v oblasti finančnej gramotnosti študentom 4.ročníka, navštevujúcich seminár z ekonomiky, určite pomohla i odborná exkurzia na Burzu cenných papierov v Bratislave, ktorá sa uskutočnila 22. marca 2019.  Seminaristi získali informácie o fungovaní  tejto  inštitúcie, dozvedeli sa, ako prebieha burzový obchod, i to, že činnosť burzy sa riadi prísnymi burzovými pravidlami. Obchodovanie s cennými papiermi prebieha každý deň v  určenom časovom harmonograme prostredníctvom elektronického burzového operačného systému. Pre niekoho nudné, pre iných zaujímavé informácie prispeli k rozšíreniu poznatkov v oblasti burzového maklérstva a niektorých možno podnietili i k štúdiu tejto problematiky. Okrem BCPB študenti mali možnosť navštíviť i Úrad vlády SR a nahliadnuť do priestorov, kde rokujú naši vládni predstavitelia, kde pripravujú a prerokúvajú nové zákony.  Reprezentačné priestory - Zrkadlová sála, žltý, zelený a ružový salón patria k najkrajším miestnostiam Úradu vlády SR a uskutočňujú sa v nich medzinárodné stretnutia vysokých štátnych predstaviteľov z celého sveta. Súčasťou historickej budovy je i baroková kaplnka, ktorá dodnes slúži svojmu účelu a každú stredu sú v nej celebrované omše prístupné širokej verejnosti.

            V novej budove vlády  naši študenti mali možnosť zasadnúť na miesta ministrov jednotlivých rezortov a zároveň sa dozvedieť o tom, ako prebiehajú rokovania vlády. V miestnosti, kde sa uskutočňujú tlačové konferencie sa mohli zahrať na novinárov, ale postaviť sa i za rečnícky pult, kde obyčajne odpovedá na záludné otázky médií predseda vlády SR. Prostredníctvom exkurzie študenti získali lepšie predstavy o tom, ako pracujú naše vládne a finančné inštitúcie a určite to bol správne využitý čas na získanie nových informácií. (eh) Fotogaléria 

          • Úspech našich žiakov

          • Dňa 21.3.2019 sa naši žiaci v tíme Tadeáš Šimunek - IV.A, Hanka Vanková - II.B a Veronika Čekovská - II.B zúčastnili dekanátneho kola (okresného kola) Biblickej olympiády 2019 a odniesli si víťaznú trofej. Srdečne blahoželáme.  Fotogaléria BO 2019

        • Nezabúdajme na obete minulosti
          • Nezabúdajme na obete minulosti

          • „História je veľká kniha, z ktorej kdekto beztrestne vytrháva strany.“

                                                                     Stano Radič -  sociológ, scenárista, moderátor a humorista.

            Avšak na tieto strany našej histórie by sme nemali nikdy zabudnúť. Ak by sme mali jedným slovom pomenovať nenávisť, neodpustiteľné zločiny a zverstvá páchané na ľuďoch, stratu rodiny, priateľov, domova a nakoniec aj našej vlastnej ľudskosti, použili by sme slovo – Holokaust.                                                                             

            Práve s cieľom nezabúdania a pripomenutia si tohto hrôzou plného obdobia, počas ktorého boli systematicky prenasledovaní a hromadne vyvražďovaní príslušníci etnických, náboženských či politických skupín počas druhej svetovej vojny nacistickým Nemeckom a jeho spojencami, sme dňa 14.3. navštívili Múzeum holokaustu v Seredi, ktoré vzniklo rekonštrukciou bývalého pracovného a neskôr koncentračného tábora. Našu návštevu Múzea holokaustu sme začali prednáškou s názvom Úteky z táborov smrti, ktorá nám vzala všetky slová a navodila atmosféru, počas ktorej sa aj ťažko dýchalo. Na začiatku prednášky nám pustili video s výpoveďou pani Edity Grossmanovej, ktorá prežila peklo na Zemi. Všetko sa začalo jej deportáciou z Popradu do továrne na smrť – Osvienčimu.

            Prednáška pokračovala časťou o nepriaznivom a ťažkom osude dvoch slovenských židov – Rudolfovi Vrbovi a Alfredovi Wetzlerovi, ktorým sa podarilo uniknúť z vyhladzovacieho tábora Osvienčim v okupovanom Poľsku, aby svetu povedali pravdu o tom, čo sa skutočne v táboroch deje. Ich výpovedi, v ktorej uviedli a popísali zločiny proti ľudskosti, páchané na židoch, Rómoch, homosexuáloch, mentálne a telesne postihnutých ľuďoch a odporcoch režimu, predchádzala 140 kilometrová pešia trasa z Poľska do Žiliny, vyžadujúca si veľkú mieru odvahy a odhodlania.

            Po prednáške sme pokračovali prehliadkou zrekonštruovaného areálu pracovného tábora sprevádzanej výkladom, pri ktorom sme mali na tele zimomriavky. Strašidelný dych expozície tvorenej autentickými fotografiami a predmetmi, ktoré kedysi niekomu patrili, dobovými propagandistickými plagátmi a novinami sme cítili na každom kroku... Nedalo sa pred tým uniknúť. Slová sprievodcu, ktoré opisovali umelo vytváranú a „kŕmenú“ nenávisť voči židom, slová o utrpení, hlade a pocitu beznádeje jasne opisovali veľmi tragickú realitu z tohto temného obdobia ľudských dejín. Vonku pred budovami stál ešte pôvodný dobytčí vagón, ktorým deportovali veľa nevinných ľudí na istú smrť a pri pohľade naň sa z vášho vnútra vynárajú predstavy a pocity, ktoré sa slovami nedajú opísať. Posledná časť výkladu reprezentovala odvahu, oddanosť a spravodlivosť, nakoľko bola venovaná osobám nežidovského pôvodu, ktorí riskovali nielen svoj život, ale aj život vlastnej rodiny, aby urobili správnu vec a pomohli pri záchrane židov pred holokaustom a krutou smrťou, za čo boli ocenení  titulom Spravodlivý medzi národmi...

            Obdobie druhej svetovej vojny patrí bezpochyby medzi tie najtemnejšie obdobia ľudskej histórie. Aj keď by chcel každý na tieto hrôzy a utrpenie zabudnúť, toto obdobie vrátane holokaustu nesmie byť nikdy zabudnuté! Nesmieme zabudnúť na 16 miliónov nevinných ľudí, ktorí zaplatili svojím životom, pretože.... pretože niekto to tak rozhodol ...   

            Z histórie sa máme poučiť - tak sa poučme, aby sa už nikdy nič podobné v budúcnosti nezopakovalo.

                                                                                                                                                                Matej Gocník, III.A

            Fotogaléria ...