• Kamil Kočan

        04.01.2024 21:26
        Kamil Kočan, misionár Spoločnosti Božieho Slova v Zimbabwe, zmaturoval v roku 2002
         

        Na svoje študentské časy si spomínam často a rád. Počas štúdia na gymnáziu som spoznal výnimočných ľudí, ktorí mali a do dnes majú silný vplyv na môj život. Hoci sme teraz ďaleko od seba, oddelení svojimi dospeláckymi povinnosťami aj oceánmi, svojich priateľov, spolužiakov aj učiteľov nosím hlboko v srdci.  Práve v čase gymnaziálnych štúdií som urobil najväčšie životné rozhodnutia – a dodnes ich neľutujem. Obklopený tými vzácnymi ľuďmi a čeliaci výzvam mladosti som pochopil, že štúdium ani život nie je o prospechu alebo o výkone. Áno, naučil som sa veľa z literatúry a chémie a dejepisu... Ale naučil som sa najmä, že to všetko by bolo zbytočné bez jasného životného cieľa, bez šľachetných túžob či bez dobrých priateľov. Som veľmi vďačný za ten čas a za všetkých, s ktorými som ho strávil.            

        V africkej krajine, kde momentálne pôsobím, je pre mnohých vzdelanie jedinou možnosťou úniku z krajnej chudoby. Ja sa tu však musím vzdelávať a denne učiť mnohým novým veciam, aby som im dokázal porozumieť a pomôcť uniknúť z biedy duchovnej. Každý deň sa pritom snažím učiť tých, čo mi boli zverení, ako si navzájom pomáhať a porozumieť. Zdá sa mi však, že na celom svete vzdelanie naberá význam nástroja na dosiahnutie blahobytu, moci a zisku. Preto vzdelanie bez výchovy k solidarite a k láske môže byť dokonca nebezpečné. Tento svet – dnes omnoho viac než kedykoľvek predtým – potrebuje obetavých učiteľov, ktorí odovzdávajú svojim študentom to najlepšie z vedy i z vlastného srdca. A potrebuje študentov bažiacich po pravde a láske.

      • Ing. Pavol Straňák

        04.01.2024 21:15
        Ing. Pavol Straňák, pilot dopravného lietadla,  rok ukončenia  1981
         

        Ako si spomínam na študentské časy? Samozrejme ako na bezstarostné časy. Aj časy  bifľovania! Nechcem, aby to pri tejto príležitosti znelo ako fráza, ale študentské časy na gymnáziu asi boli pre mňa zásadné pri rozhodovaní  čo ďalej a ,samozrejme, mali vplyv aj na formovanie osobnosti.  Prvé prekvapenie pri začatí štúdia na gymnáziu? Obrovský skok oproti štúdiu na základnej škole! Štúdium na Gymnáziu v Šuranoch nepostrádalo kvalitu ani ľudský prístup pedagógov. Pri tejto príležitosti nemôžem nespomenúť moju triednu profesorku Annu Filagovú. Bola prísna, ale kvalitná profesorka, zažili sme s ňou aj veľmi pekné chvíle na školských výletoch a brigádach.

        Ja osobne som vždy mal radšej predmety prírodovedné, určite mi aj pomohli najviac pri ďalšom štúdiu na vysokej škole, ale ďaleko viac času a úsilia som musel venovať štúdiu toho, čo ma vôbec nezaujímalo. Na druhej strane, štúdium aj tých "nezaujímavých" predmetov určite malo vplyv na môj všestranný rozhľad. Preto považujem štúdium za nesmierne dôležité, a to v každej dobe.

      • Ing. Eva Augustínová

        04.01.2024 21:14
        Ing. Eva Augustínová, prednostka Mestského úradu v Šuranoch, rok ukončenia  1980

        Na gymnaziálne študentské časy spomínam rada, aj keď už uplynulo veľa času od roku 1980, kedy som maturovala. Bola nás hŕstka, málo, iba 18 v triede. Boli sme mladučkí, plní elánu a snov. Či sa nám ich podarilo naplniť, si zhodnotí každý sám. Dospeli sme, rozišli sme sa, zostali nám nadobudnuté vedomosti, spomienky na profesorov, spolužiakov a dlhoročné priateľstvá.

        “Vzdelaním otvára sa svet” povedal J. A. Komenský. Je to cesta za poznaním a prípravou na pôsobenie v spoločnosti. V súčasnosti majú študenti veľmi veľa možností, informácií, veľký výber škôl. Je dôležité vybrať si tú správnu, hlavne takú, ktorá poskytuje kvalitné vzdelanie.

      • MUDr. Peter Vogel

        04.01.2024 21:12
        MUDr. Peter Vogel, primár na traumatologickom oddelení FN v Nových Zámkoch, rok ukončenia  1971

        Počas strednej školy sa mladý človek rozhoduje, čo chce vlastne v živote robiť. To znamená, že sa musí rozhodnúť, či bude ďalej študovať, alebo čím sa vlastne chce živiť. Mám taký dojem, že za mojich študentských  čias sa mladí ľudia skôr rozhodovali na základe toho,  čo ich bude baviť alebo k čomu majú vzťah. V súčasnosti sa všetko posudzuje len na základe peňazí a asi už aj malé deti majú zmapované, ktoré povolania sú dobre platené. Na strednej škole človek získal mnoho priateľov, mnohé priateľstvá pretrvávajú roky, musím povedať, že priateľské putá získané na strednej škole sú (aspoň čo sa týka mojej osoby) pevnejšie než tie, ktoré som získal počas vysokoškolských štúdií.

        Vzdelanie  a hlavne znalosť cudzích jazykov  je doslova  bránou do sveta. V súčasnosti je asi dostupnejšie než za bývalého režimu, ale zároveň si myslím, že kvalita niektorých vysokých škôl u nás je spochybniteľná... Treba tiež dodať, že asi najpodstatnejšie je to, ako dokáže človek  na sebe pracovať. Život potom skôr alebo neskôr ocení jeho vytrvalosť.

      • PhDr. Oľga Prekopová

        04.01.2024 21:10
        PhDr. Oľga Prekopová, šéfredaktorka regionálneho týždenníka POHRONIE so sídlom v Leviciach
         

        K obdobiu gymnaziálnych štúdií sa vraciam veľmi rada. Mala som to šťastie a česť študovať na škole, ktorá mala a verím, že aj v súčasnosti má, dobré meno a vysoký kredit. V našej dievčenskej triede, „áčke“,  som v rokoch 1970 – 1974 stretla fajn spolužiačky, medzi ktorými mám stále najlepšie priateľky, a uznávaných profesorov. Úplne najviac si spomínam na môjho triedneho profesora PhDr. Antona Chrupku, ktorý nás vyučoval slovenský jazyk a literatúru. Som mu vďačná za prípravu na moje vysokoškolské štúdium žurnalistiky, aj za možnosť pôsobiť pod jeho vedením v tvorivom tíme gymnaziálneho časopisu ŠTUDENTREVUE. Pekné spomienky mám aj na ostatných členov vtedajšieho pedagogického zboru, najmä na p. profesorky Zemaníkovú a Jantíkovú.

        Pre mňa zostáva moje Gymnázium v Šuranoch školou, ktorá mi otvorila bránu do profesionálneho života a umožnila mi posunúť sa ďalej, za novými poznatkami, na vysokú školu. Za to som veľmi vďačná. Gymnáziu prajem múdrych pedagógov, študentov, ktorí sa chcú úprimne učiť nové, a také podmienky, v ktorých sa bude dať vzdelávať v pohode. Súhlasím, že vzdelanie je schopnosť pomáhať a porozumieť druhým. Je to o posúvaní hodnôt v ľuďoch a tým aj o posúvaní celej spoločnosti. Bez ohľadu na to, aká je doba, vzdelanie vždy reprezentuje rast človeka. Podľa mňa predstavuje osobnú slobodu, pretože čím viac človek vie, tým je slobodnejší, je menej limitovaný obmedzeniami a môže sa slobodnejšie rozhodovať.