• 04.01.2024
          • Mons. Dominik Tóth

          •    
          • Vek gymnazistov je nádherný rozvoj celej integrálnej prirodzenosti  mladého človeka: telesný rast, keď sa tak symetricky obdivuhodne rozvíja  z dieťaťa mladík, dievča, ešte mohutnejší je rozvoj duševný: koľko je tam bohatstva, krásy v citovom svete, v intelektuálnej oblasti! Na celý život zostávajú spomienky na krásne gymnaziálne roky. 

            Sám som začal gymnaziálne štúdium v Nových Zámkoch: bolo to štátne gymnázium s vysokou úrovňou vzdelania. V 3. ročníku bolo naše územie začlenené do Maďarska a nastal veľký problém: ako ďalej. Boli týždne neistoty, až keď konečne prišla správa  o zriadení slovenského   gymnázia v Šuranoch. Prežívali sme všetky ťažkosti  pri zriaďovaní.

                          Keby som porovnával gymnázium v Nových Zámkoch  a šurianske,  bol by markantný rozdiel: v Nových Zámkoch bolo perfektne pripravené, aby dávalo študentom vzdelanie  a pripravilo na vysokú školu, šurianske  muselo zápasiť s ťažkosťami zriadenia, najmä zbor profesorov, chýbalo technické vybavenie, knihy – učebnice.  Študenti  boli iní, prevažne zo  žitavskej doliny, mnohí s hlbokou tradičnou nábožnosťou. To dalo určitý charakter nášmu gymnáziu. Napriek všetkým spomenutým ťažkostiam dokázalo naše gymnázium vychovať absolventov  pre univerzitné štúdium, aby jednotlivci dosiahli prvé miesta vo vede, literatúre, v duchovnom  smere. Spomeniem len niektoré mená:  Karol Strmeň  - pôvodne meno Bekényi, rodák  z Palárikova, bol mimoriadne nadaný, dokázal ako poet preložiť do slovenčiny  Danteho Božskú komédiu a  iné náročné diela. Pavol Štefánik, uznávaný poét, Severín Sulan, Tibor Šalát, vynikajúci matematici , lekári, a mnohí iní, rovnako by si zaslúžili aj osobitné pomenovanie.

            Vzdelanie je dar a duchovný prínos pre človeka na celý život. Toto  chápali aj rodičia, keď všetko obetovali, aby sa ich dieťa mohlo dostať na vyššiu školu, získať vzdelanie, ktoré mu otváralo bránu spoločnosti a do sveta. Toto platí aj dnes.

            Najväčšia hodnota vzdelania je cesta k poznaniu pravdy. Aj v minulosti, ale viac v súčasnosti, vzdelanie dáva mnohé veľké poznatky zo sveta vedy, umenia, techniky, ale zanedbáva to podstatné: kto sa vzdeláva, študuje, je intelektuál, intelligere = ísť na hĺbku,  a tak sa dostať k pravde. Cestou je Fides et ratio – viera a rozum.  Credo, utintelligam  je známy výrok sv. Anzelma.  „Čo je pravda?“ pýtal sa Pilát Ježiša. On však skôr vyhlásil: „Ja som pravda – ja som cesta, pravda a život.  Absolútna Pravda je Boh. A sv. Pavol v liste k Rimanom učí: „Neviditeľného Boha možno poznať z viditeľného sveta.“  Rim  1, 2O. Potom vzdelanie vedie k poznaniu pravdy.

            Touto cestou išiel grécky filozof Aristoteles (4. st. pred Kristom),  keď napísal: „Čokoľvek jestvuje, má príčinu jestvovania mimo seba, v rade príčin nemôžeme postupovať donekonečna, príde  k príčine, ktorá má príčinu jestvovania v sebe a to  je Boh, ako sa zjavil: Ja som, ktorý som – ustavične a nezávislé bytie.  Poriadok vo vesmíre, účelovosť  v prírode, napr. slnečná sústava, naklonená os zeme, aerodynamický tvar vtáka, ryby, zloženie atómu, najmä živej bunky – toto všetko hovorí o Božej Múdrosti, čo sa nemohlo stať náhodou, alebo inou bytosťou“.

            Nakoľko sa v  súčasnom svete uprednostňuje experimentálne štúdium, tým sa zanedbáva to podstatné poznanie, opätovne sa usilujú pápeži usmerňovať celé ľudstvo, aby  hľadali pravdu, „ ktorá človeka robí slobodným“. Jn 8. Je to významný dokument encyklika  pápeža bl. Jána Pavla: Vertitatissplendor /6.O8 1993 /  „Ježiš Kristus , pravé svetlo, ktoré osvecuje každého človeka, je náukou o základoch morálneho učenia Cirkvi“  a potom najnovšie Benedikt XVI.  V prvej  encyklike : „Boh je láska“, ale najmä v 3. encyklike Caritas in Veritate  29. O6.  2OO9/ . – „Súčasné výsledky vedy , techniky bádania natoľko oslnili človeka, že zanedbal to podstatné, večné hodnoty, to má však tragické následky najmä v morálnom úpadku, v dekadencii , ľudstvo sa dostáva v dôsledku do stavu ohrozenia svojej existencie“. 

                          Jediná cesta: návrat k pravde  a pravda vás oslobodí. Vzdelanie môže v tomto smere  pomôcť  a v tomto smere má dávať integrálnu výchovu a vzdelanie  aj naše gymnázium.

          • Naspäť na zoznam článkov