• Priestory školy
    • Multifunkčné ihrisko
          • Polárna žiara nad Šuranmi

12. 5. 2024

V noci z piatka na sobotu sa nad Slovenskom na oblohe odohralo fascinujúce divadlo polárnej žiary. Je to astronomický úkaz, ktorý je zriedkavo pozorovateľný nad Slovenskom, nie to nad Šuranmi. Prinášam Vám sériu fotografií, tak ako som ich zachytil okolo jednej hodiny v noci. Na snímkach je krásne vidno pásovú štruktúru ružovofialovej polárnej žiary. Na niektorých snímkach je vidieť náznaky zelenomodrej polárnej žiary.

Čo je polárna žiara ? Polárna žiara alebo aj aurora borealis = polárna žiara na severnej pologuli alebo aurora australis = polárna žiara na južnej pologuli, je svetelný úkaz na oblohe.

Polárna žiara vzniká, keď elektricky nabité častice slnečného vetra, hlavne elektróny ale aj protóny, alfa - častice a niektoré ťažké ióny dopadajú na vrchnú vrstvu atmosféry. Náraz častice spôsobí u molekuly alebo atómu nabudenie zodpovedajúce zmenenej elektrónovej konfigurácii. Elektrón „vyskočí" na vyššiu energetickú hladinu. Po krátkom čase sa elektrón vráti na pôvodnú hladinu a je vylúčené svetlo a to známy fotón.

Fyzikálne vlastnosti  polárnej žiary

Spektrum polárnej žiary je čiarové.  Jej farba zodpovedá časticiam, ktoré ju vyžarujú.

• Červená farba je vysielaná atómami kyslíka z výšky nad 200 km.
            • V nižších výškach vyžaruje kyslík intenzívnu zelenú farbu.
            • Modrá farba zase pripadá na atómy dusíka vo výške 100 až 200 km.
            • V najnižších vrstvách je žiarenie dusíka karmínové.

Ešte aj dnes v noci v sobotu  môžeme na vlastné oči vidieť polárnu žiaru na

celom území Slovenska.

Slnko sa nachádza vo svojej veľmi aktívnej fáze a v týchto dňoch dochádza k viacerým slnečným erupciám, v dôsledku čoho hviezda chrlí výrony koronálnej hmoty (CME). Aktuálne naša hviezda vyvrhla veľké množstvo plazmy z obrovskej slnečnej škvrny AR3664 naším smerom, čo spôsobí v piatok, v sobotu a v nedeľu geomagnetickú búrku.

Predikcie odborníkov  predpovedajú tri po sebe idúce geomagnetické búrky. Tá, ktorá nastane dnes v noci, bude dosahovať silu G1 až G2. Polárnu žiaru bude možné pozorovať dnes neskoro v noci a v skorých ranných hodinách pred úsvitom, ak bude panovať jasná obloha.

História a polárna žiara

V minulosti sa s pozorovaním polárnej žiary spájala predzvesť významných udalostí.

Foto - Polárna žiara nad Šuranmi.

• KK - Biblická olympiáda - 2. miesto

17. 4. 2024

Dňa 16.4.2024 sa traja žiaci II.A triedy Marek Rybár, Michaela Tvrdoňová a Grétka Raslavská zúčastnili na krajskom (diecéznom) kole Biblickej olympiády v Nitre, kde sa umiestnili na peknom druhom mieste. Svojim výkonom potvrdili usilovnú prípravu ťažkej témy biblických dejín v neľahkej konkurencii stredných škôl. Srdečne im blahoželáme.

• Exkurzia Praha - III.A

15. 4. 2024

V dňoch 9. 4. – 12. 4. 2024 sa žiaci III.A triedy  zúčastnili kultúrno-poznávacej exkurzie v stovežatej Prahe. Naša cesta sa začala v utorok ráno na železničnej stanici v Nových Zámkoch.

Po príchode a ubytovaní sa začalo naše spoznávanie Prahy. Najskôr Václavské námestie, prvé fotenie pri soche sv. Václava a potom  návšteva nekončiacich obchodov.

Na druhý  deň  nás čakal vrchol exkurzie Staromestské námestie, krásny starý Pražský orloj, kostol sv. Mikuláša  a samozrejme krásne obchody v Parížskej uličke .

Ak niekto nezažil historický šok v stredu,  tak vo štvrtok nás čakal výlet na Petřín a Hradčany. Samozrejme hvezdáreň. :-)

Krásne paláce, hrobky panovníkov, ale aj bývanie služobníkov v Zlatej uličke. Podvečer sme mali pripravené od pána profesora triedneho prekvapenie, ale to mu bohužiaľ nevyšlo. Ako sa hovorí : „Človek mieni a pán boh mení, pán profesor.“

V piatok sa nám tá veľká výprava za históriou bratov Čechov skončila. Všetci  sme dúfali, že sa nás výlet ešte nekončí, ale aj naša historická exkurzia do Prahy sa stala históriou. Všetkým patrí veľká vďaka, Grosmanovi za navigáciu, Michačovi a Polákovi za to, že poslúchali. Ostatným, že  sa zúčastnili a ešte jedno ďakujem mojej Evičke, že na nás dohliadala.

Ďakujem.

Fotoalbum....

• Rodičovské združenie - pozvánka

10. 4. 2024

Milí rodičia,

srdečne Vás pozývame na individuálne rodičovské združenie, ktoré sa uskutoční dňa 16. apríla 2024 (utorok) v čase od 15.00hod. do 16.00hod. vo svojich kmeňových triedach v budove gymnázia. Rodičia sa môžu informovať u jednotlivých vyučujúcich ohľadom vyhodnotenia výchovno - vzdelávacích výsledkov po 3/4 ročnej klasifikácie. Vyučujúci budú k dispozícii v jednotlivých kabinetoch od 15.00hod. do 16.00hod.

Tešíme sa na Vašu účasť.

• Matematický klokan 2024

29. 3. 2024

Dňa 26. 3. 2024 sa konal na našej škole 26. ročník súťaže Matematický klokan. Zapojilo sa do nej 17 žiakov z jednotlivých tried v rámci svojich súťažných kategórií. Matematický klokan je najväčšia medzinárodná matematická súťaž na svete pre žiakov základných a stredných škôl. Jej vyhlasovateľom je asociácia Kangourou sans frontiéres so sídlom v Paríži. Organizátorom súťaže v Slovenskej republike je Talentída, n. o. Do medzinárodnej súťaže sa každoročne zapája šesť miliónov žiakov na všetkých kontinentoch okrem Antarktídy. Pri riešení úloh žiaci naplno využili svoje logické myslenie. Výsledky budú zverejnené 17. 4. 2024 na web stránke: https://matematickyklokan.sk/.

Mgr. Zuzana Demová, Mgr. Sabína Bachnová

Piatok 17. 5. 2024