• Mládež Slovenského Červeného kríža

        • Mládež Slovenského Červeného kríža je hnutie detí a mládeže v Slovenskom Červenom kríži.

          Činnosť Mládeže Slovenského Červeného kríža sa riadi základnými princípmi Medzinárodného hnutia Červeného kríža a Červeného polmesiaca, prijatými na XX. Medzinárodnej konferencii Červeného kríža v roku 1965 vo Viedni:

           

                             * Humanita                            * Nestrannosť                       * Neutralita      

                             * Nezávislosť                         * Dobrovoľnosť                     * Jednota

                                                                              * Univerzálnosť                        

           

          Mládež Slovenského Červeného kríža je osobitná organizačná jednotka Slovenského Červeného kríža, ktorá sa vo svojej činnosti riadi všeobecne záväznými právnymi predpismi a vnútornými predpismi SČK. Pri príprave a realizácii príslušných programov spolupracuje s Komisiou mládeže Medzinárodnej federácie spoločností Červeného kríža a  Červeného polmesiaca, s organizáciami mládeže iných národných spoločností Červeného kríža a Červeného polmesiaca, ako aj s inými mládežníckymi organizáciami doma i v zahraničí.

          Poslanie

          Poslaním Mládeže Slovenského Červeného kríža je združovať deti a mládež v rámci hnutia Červeného kríža na Slovensku a vytvoriť jej priestor a podmienky pre dobrovoľnícku prácu v programoch a aktivitách zameraných na zraniteľné skupiny detí a mladých ľudí.

          Naše ciele a úlohy

          • pomáhať usmerňovať vývoj detí a mládeže na samostatné a spoločensky vyspelé osobnosti,
          • umožňovať mladým ľuďom sebarealizáciu pri príprave a uskutočňovaní vlastných programov v duchu základných princípov Medzinárodného hnutia Červeného kríža a Červeného polmesiaca,
          • pomáhať viesť deti a mládež k spoločenskej zodpovednosti, sociálnemu cíteniu a medzinárodnému porozumeniu.
          • získavanie mladých ľudí pre vstup za členov SČK,
          • rozvoj osobnej zodpovednosti za život a zdravie,
          • rozvoj sociálneho cítenia a konania,
          • prehĺbenie porozumenia medzi ľuďmi a spolupráce medzi národmi.

           

           

           

                                                                                             Projekt prvej pomoci (3P)     

          V Projekt prvej pomoci sa mladí ľudia naučia ako poskytovať prvú pomoc pri ľahkých alebo životne ohrozujúcich zraneniach. Projekt dá mládežníkom veľmi veľa poznatkov v poskytovaní prvej pomoci, ktoré môžu potrebovať a využiť hocikedy a hocikde. Je to jeden z najrozšírenejších projektov M SČK so šľachetným cieľom naučiť sa pomáhať druhým ľuďom. Každoročne sa chodí školiť do rôznych škôl, či už základných alebo stredných, kde máme cieľ naučiť poskytovať správne prvú pomoc aj ďalších školákov, ktorí sa môžu, ak ich projekt osloví, pridať medzi nás a šíriť túto šľachetnú činnosť spolu s nami ďalej.  

          Štatistiky každoročne dokazujú, že viac ako 60 % životov pri nehodách môže byť zachránených správnym podaním prvej pomoci.

                                                                       

                                                                      

          Projekt Dorotka a deti

          Projekt Dorotka a jej priatelia ponúka deťom v materských školách výnimočnú možnosť pravidelných stretnutí s mladými ľuďmi. Každý mesiac riešia deti a mládežníci problémy imaginárnej "Dorotky", ktorá je rovesníčka detí materských škôl a potrebuje pomoc. Deti v materskej škole sa formou hier, básní, príbehov a rozhovorov "učia" ošetriť malé zranenia Dorotky, privolať rýchlu lekársku pomoc a oboznamujú sa s darcovstvom krvi a Červeným krížom. Už v takomto veku vedia deti pomôcť iným a posilňujú sa v nich hodnoty humanity. Mládežníci sú pre nich pozitívnymi príkladmi "dospelákov", ktorým sa chcú podobať. Pre mládežníkov je projekt možnosťou načerpať skúsenosti s prácou s deťmi a aktívne využívať svoj voľný čas formou dobrovoľníctva.

           

          Témy projektu:

          • Dorotka je zdravá                                                   
          • Dorotku bodla osa
          • Dorotka si popálila prst
          • Zima, zima tu je
          • Dorotka prechladla
          • Dorotku bolí brucho
          • Dorotke spadlo niečo do oka
          • Darcovstvo krvi a propagácia ČK
          • Bezpečnosť na cestách, ako volať Rýchlu zdravotnícku pomoc
          • Dorotka sa učí poskytovať prvú pomoc

              

           

          HIV /AIDS  PREVENCIA  (HAP)

          Neoddeliteľnou súčasťou našej Skupiny Mládeže SČK je upovedomenie verejnosti, najmä študentov a mladých ľudí, o výskyte vírusu HIV/AIDS, a taktiež o iných pohlavných chorobách. Cieľom je zameranie sa na šírenie a problematiku v oblasti týchto ochorení. Prostredníctvom aktivít (besied, simulácii...) sa Mládež SČK usiluje o vzbudenie väčšej pozornosti v súvislosti s týmto rozrastajúcim sa problémom. 

          Využívajúc prístup mladých ľudí ku mladým, je potrebné viesť diskusie a oboznámiť ľudí v našom okolí o závažnosti, či o následkoch pri postihnutí jednou z týchto nevyliečiteľných chorôb .

          Na besedách, ktoré sa konajú pravidelne i na našej škole, odborne vyškolení dobrovoľníci odovzdávajú poznatky a informácie, ktorými poúčajú jednotlivých žiakov o nebezpečenstve infikovania sa pohlavnými chorobami. Taktiež prednášajú odborné rady ako týmto ochoreniam predísť. Súčasťou je aj hodnotenie rizikového správania mladých ľudí, tiež upozornenie na možné prenášanie pohlavných chorôb .

          Zdôrazňuje sa práca „mladí s mladými“ – hravo ale profesionálne .

          Projekt sa realizuje s cieľom:

           - zmeniť prístup mladých ľudí k problematike

          -  odstráneniť postoj „mňa sa to netýka“

          -  zrozumiteľne podať obšírnejšie informácie o prevencii voči pohlavným chorobám

          - zdôrazneniť uvedomenia si potenciálnych následkov rizikového správania

          -  pochopiť ľudí žijúcich s HIV/AIDS

          -  zdôrazneniť otázky ľudskosti

          - odstránaniť predsudkoy, diskrimináciu a sigmatizáciu ľudí pozitívnych na HIV/AIDS

          -  zapájoť ľudí do aktivít týkajúcich sa tejto závažnej problematiky

          Študentom v Deň boja proti HIV (1.12.) objasňujeme informácie o HIV/AIDS, s čím je spojené pripínanie červených stužiek na hruď. Vyjadrujeme tak súcit, rešpekt a potláčanie negatívnych predsudkov. Tiež sa zúčastňujeme Sviečkových pochodov na znak prejavu úcty obetiam HIV/AIDS. Uskutočňovaním projektu HAP je možné zabrániť početnosti prípadov HIV pozitívnych ľudí, ako aj počtu úmrtí v dôsledku nakazenia sa nevyliečiteľnou pohlavnou chorobou .

           

            

          Spolu to zvládneme

          Cieľom projektu je prostredníctvom participácie rôznych generácií na spoločných aktivitách podporiť a posilniť medzigeneračnú solidaritu. Staršia generácia je generácia osôb so skúsenosťami, poznaním a múdrosťou.

          Prostredníctvom projektu tieto skúsenosti chceme preniesť na mladých ľudí. Využitím vitality starších ľudí, cenných skúseností a rád aktivizovať starších ľudí a aktívne ich zapojiť do sociálneho prostredia.

          Našou úlohou je preklenúť medzigeneračné bariéry a podporiť dialóg medzi dvomi rozličnými generáciami.

          Prostredníctvom projektu chceme ponúknuť mladým ľuďom možnosť sebarealizácie, ktorá prinesie prospech starším ľuďom, ale aj im samotným.